درس دوم:بسیج حافظ انقلاب اسلامی

 

1-     کلمه بسیج در فرهنگ لغت به چه معناست؟ بسیج در اندیشه مقام معظم رهبری رابازگو کنید.(ص11 و 12)

بسیج در فرهنگ لغت به معنی جهاد، آمادگی، آماده سفر شدن، قصد و اراده و آماده ساختن نیروهای نظامی برای جنگ است.بسیج عبارت است از تشکیلاتی که در آن افراد متفرق و تنها بهه یک مجموعه ی آگاه و متعهد و بصیر و بینای به مسایل کشور و نیاز ملت تبدیل می شوند. مجموعه ای که دشمن را بیمناک و دوستان را امیدوار و خاطر جمع می کند.


2-اهداف بسیج مطابق  اساسنامه بسیج مستضعفین کدامند؟ (ص12)

بسیج نهادی است تحت فرماندهی مقام معظم رهبری که هدف آن نگهبانی از انقلاب ودستاوردهای آن، جهاد درراه خدا، تقویت کامل بنیه دفاعی ازطریق همکاری با نیروهای مسلح و نیزکمک به مردم هنگام بروزحوادث غیرمترقبه است.

برای مشاهده بقیه سوالات به ادامه مطالب مراجعه نمایید:


3- بسیج مستضعفین در چه تاریخی و با فرمان چه کسی تشکیل شد؟درچه تاریخی ارتش صدام به ایران حمله کرد؟ در تاریخ 5 آذر 1385 بسیج مستضعفین به فرمان امام خمینی تشکیل شد.  در تاریخ 31 شهریور 1359


4-      امام خمینی(ره) از آغاز پیروزی انقلاب به... مردمی کردن مبارزه.. و.. عدم اتکا به احزاب و گروه ها.... تأکید داشتند وفرمودند کشوری که 20 میلیون جوان دارد باید .. بیست میلیون تفنگدار.. داشته باشد(ص 13)


5- یکی ازبیانات امام خمینی(ره) را درمورد بسیج بنویسید.(ص 11 و13) بسیج شجره ی طیبه و درخت تناور و پر ثمری است که شکوفه های آن بوی بهار وصل و طراوت یقین و حدیث عشق می دهد. بسیج مدرسه ی عشق و مکتب شاهدان و شهیدان گمنامی است که پیروانش بر گلدسته های رفیع آن، اذان شهادت و رشادت سروده اند. بسیج میقات پابرهنگان و معراج اندیشه ی پاک اسلامی است که تربیت یافتگان آن نام و نشان در گمنامی و بی نشانی گرفته اند.


6-     تکلیف بزرگ بسیجیان... تبیین و ترویج ارزش هایانقلاب اسلامی.... و ... حرکت درجهت تحقق آن...است.(ص 14)


7- تفکر بسیجی را تعریف کنید و وی‍‍‍ژگیهای آن را نام ببرید.(ص 14 و 15)   تفکر بسیجی یعنی اعتقاد کامل به اسلام ناب محمدی(ص) که ملت مسلمان و غیور ما آن را آگاهانه برگزیدند و عمل خود را بر اساس آن شکل می دهند.

ویژگی های آن: - پیوند و بیعت با ولایت؛ از محمد رسول خدا(ص)، علی(ع) و ائمه اطهار(ع) تا مهدی(عج) و در زمان غیبت آن حضرت با ولایت فقیه. - ایمان و اخلاص؛ ایمان خالص و ناب به خدا. - حریت در عبادت؛ بندگی از روی آزادگی و عشق نه از روی طمع و حرص. - ظلم ستیزی؛ بسیجی یاور مظلومان و دشمن ظالمان است. بسیجی تا نابودی فتنه در عالم جهاد می کند. - عدالت خواهی؛ بسیجی تفسیر عدالت علی(ع) است که به قیمت تمام جهان حاضر نیست به قدرگرفتن یک پوست جو ازدهان مورچه ای به کسی ستم کند.


8-در تفکر بسیجی حفظ و نگهداری انقلاب چگونه میسر خواهد بود؟آفات انقلاب را نام ببرید.(ص15)

در تفکر بسیجی حفظ و نگهداری نظام و انقلاب از پیروزی آن مهم تراست و این مهم با شناخت آفات انقلاب و اتخاذ راهکارهای لازم به منظور پیشگیری و درمان میسر خواهد بود. این آفات عبارتند از:

- نفوذ اندیشه های بیگانه و خودباختگی در برابر قدرت های استعماری - نفوذ و رخنه فرصت طلبان

- گرایش به فرهنگ ها و ارزش های غیر الهی  - اختلاف و تفرقه   - پشت کردن به معنویات و روی آوردن به مادیات   - نادیده گرفتن اوامر رهبری انقلاب   - تحجر و مقدس نمایی - بی توجهی به خواست و نظر مردم

9- مأموریتهای بسیج دانش آموزی را نام ببرید؟(ص16)

- جذب،آموزش و سازماندهی دانش آموزان در قالب گروه های مقاومت - حضور موثر و سازمان یافته در عرصه های علمی و پژوهشی کشور - گسترش تفکر بسیجی و مقابله با جنگ نرم و تهاجم فرهنگی دشمنان

- حفظ دستاوردهای انقلاب اسلامی و حضور موثر در عرصه های سازندگی و امدادی